Please assign a menu to the primary menu location under menu

Edebiyat

Öykülerle Uzay Yolculuğu için Geri Sayım Başladı!

Türkiye’nin dört bir yanından 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin her yıl yoğun ilgi gösterdiği Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nın 2022 yılı başvuruları için son 17 gün! Edebiyatımıza yeni öykücüler kazandırmayı amaçlayan yarışmanın 2022 teması ise Uzay.

Günışığı Kitaplığı tarafından düzenlenen ve 12 yıldır Türkiye’nin genç öykü hafızası haline gelen yarışmaya son başvuru tarihi 23 Mayıs 2022. Zeynep Cemali Öykü Yarışması, ilk gençliğe adım atan genç öykücüleri yazmaya davet ediyor, onların yazı serüvenine eşlik ediyor.

Her yıl olduğu gibi edebiyatımızın tanınmış isimlerinden oluşan seçici kurulda bu yıl Burcu Aktaş, Murat Özyaşar, Ömer Açık, Sibel K. Türker ve Dr. Müren Beykan yer alıyor. 2022 öykülerine kılavuzluk edecek cümle, Zeynep Cemali’nin Güzelce’de Bir Kaçak, Memo kitabından: “Gökyüzünde dönüp duran martılara baktı uzun uzun.”

Yarışma, usta öykücü Zeynep Cemali’nin anısını yaşatmak amacıyla her yıl kitaplarından seçilen bir cümlenin kılavuzluk ettiği farklı bir temayı işliyor. Bugüne dek binlerce gencin öyküleriyle katıldığı yarışmanın bu yılki ödül töreni 2022 sonbaharında düzenlenecek. Ödüle değer görülen ve dikkati çeken öyküler Zeynep Cemali Öykü Yarışması Ödüllü Öyküler Kitapçığı 2022’de yayımlanacak.