Please assign a menu to the primary menu location under menu

Çocuk KitaplarıEdebiyat

Öyküyle İç İçe Geçen Masallar Nesiller Arası Köprü Oluyor

Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayımlanan Ateşböcekleri’nde, öyküyle iç içe geçen masallar anlatılıyor. Sevilen yazar Eda Albayrak’ın sıcak anlatımı, Betül Sinanoğlu’nun rengârenk çizimleriyle Ateşböcekleri, Gülce’nin anneannesinden dinlediği üç masaldan oluşuyor ve nesiller arası iletişimin güzel bir örneği olma özelliği taşıyor.

Gülce anneannesinin masallarına bayılır. Atlarla, kuşlarla, ateşböcekleriyle doludur onun masalları. Karlı kışlı, fırtınalı maceralara götürür. Ah bir de her dinleyişinde kuşkulanır Gülce, acaba anneannesinin anlattıkları gerçekten masal mıdır yoksa çocukluğundan birer anı mı?

Yaratıcı düşünme üzerine çalışan ve yazdığı kitaplarıyla çok sevilen yazar Eda Albayrak, okul dönemindeki çocuklar için kaleme aldığı, Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayımlanan Ateşböcekleri’nde bu kez öyküyle iç içe geçen masallar anlatıyor. Gülce’nin anneannesinden dinlediği üç masalı da içeren bu öykü kitabı, nesiller arası iletişimin güzel bir örneği olma özelliği taşıyor.

Eda Albayrak Kimdir?

1975’te İstanbul’da doğdu. 2002’de İstanbul Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri Bölümü’nden mezun oldu. Aynı üniversitede AdSchool İstanbul Reklam Tasarımı Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. TÜBİTAK’ın Yeditepe Üniversitesi tarafından yürütülen medya içerik çözümleme sistemi projesinde yer aldı. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde medya alanında
çalışmalarını sürdürdü. The University of Georgia, Torens Center for Creativity and Talent Development, The Torens Tests of Creativity Thinking Figural and Verbal Forms eğitimi aldı. 2012 yılından bu yana yaratıcı düşünme ve yaratıcı zekâ ölçme ve değerlendirme alanlarında çalışıyor.

İlköğretim okullarına yaratıcı düşünme eğitim müfredatı danışmanlığı veriyor. Bununla birlikte çeşitli özel şirket ve üniversitelerde inovasyon ve yaratıcı düşünme eğitimleri veriyor, çocuklar için kitaplar yazıyor. Sözün Ustaları- Laf Ebesi adlı kitabı 2019 yılında Uluslararası Gençlik Kütüphanesi’ndeki (International Youth Library) dünyanın en iyi çocuk ve gençlik kitaplarına yer veren “The White Ravens” kataloğuna seçildi.

Betül Sinanoğlu Kimdir?

1971 Gölcük doğumlu. Çocukluğu, üzerinde çok az insanın yaşadığı, yılkı atlarının gözüne kanatlı denizatları suretinde göründüğü masalsı bir adada geçti. Her ağacın, her çiçeğin diğerinden farklı olduğunu ve hiçbir kuşun diğerine benzemediğini anladığı zamanlardan bu yana resimle, renklerle iç içe. Marmara Üniversitesi Resim Bölümü’nü bitirdi. Yüksek lisansını İTÜ’de Görsel ve Çevresel Sanatlar üzerine yaptı. Yurtiçi ve yurtdışında çeşitli karma sergilerde resimleri sergilendi. Dergilerde yayımlanan birçok öykü ve şiire illüstrasyonlarıyla katkıda bulundu. Son yıllarda ağırlıklı olarak çocuk kitapları resimliyor.