YÜKLENİYOR

Ara

Paylaş

Tüm dünyayı etkileyen Covid-19 virüsü çocukları olumsuz etkiliyor. Hayatın olağan akışından gün geçtikçe uzaklaşan çocukların endişesi artıyor. Ebeveynlerin sağlık koşullarını sebep göstererek daha sık uyarılarda bulunduğu çocuklar bu dönemden olumsuz etkileniyor. Çocuklara psikolojik açıdan daha az zarar görmeleri için masal terapileriyle hayal dünyalarının genişletilmesi amaçlanıyor.

Travma yaşamamaları için masallar anlatın

Anne ve babalar endişelerini yansıtmak istemese de çocukların hissiyatlarının çok kuvvetli olduğunu ifade eden Transformal Nefes Koçu ve Lila Masallar Kurucusu Ülgen Armağan” Erişkinler olarak çocuklarımızın bu dönemleri en az hasarla atlatması için azami gayret göstermeliyiz. Gerek iletişim kanallarını gerekse pandemiyle ilgili sohbetlerimizi çocukların yanında yapmamalıyız. Unutmamalıyız ki belli yaş aralığında ki çocuklar anne ve babalarını can kulağıyla dinliyor ve endişelerini hissediyor. İleride büyük yara açacak travmalara ve psikolojik sorunlara neden olacak davranış ve söylemlerden kaçınmalıyız” dedi.

Masal anlatımlarının çocuklar için geçmişe göre daha sıklıkla yapılması gerektiğini aktaran Ülgen Armağan sözlerine şöyle devam etti; Lila Masallar platformu ile çocuklarımız başta olmak üzere içimizdeki çocukların “iyi olma halini” destekleyen içerikler üretiyor, atölye ve eğitimler sunuyoruz. Dijitalleşmenin içerisinde sıkışmış, henüz hayatın başında ne olduğunu anlayamayan çocuklar tahmin edilenden fazla etkileniyor. Unutmamalıyız ki çocuklar eşsiz bir hayal gücüne sahip. Korkudan ve endişeden uzak tutmak, bu günlerin sona ereceğini ve eskisi gibi rahatlıkla koşup oynayacakları bir dünya anlatmamız gerekiyor.

Uykudan önce sakinleşmeleri, dil ve hafıza gelişimleri, en önemlisi bu dönem özelinde hayallerine set vurmayacak ve onları endişelerden uzak tutacak hayalleri için her gün masal okumalı ve nefes egzersizleri ile hem bedenlerini hem zihinlerini korumalı hatta geliştirmelerine yardımcı olmalıyız. Çocuklarımıza sadece 10 dakikalık bir masal ve egzersizi çok görmemeli ve düzenli bir şekilde bunu eğlenceli bir hale getirmeliyiz. Bu kapsamda Lila Masallar ile herkesin daha kolay ulaşabilmesi için Türkiye’de ilk kez Instagram üzerinden düzenli olarak olumlu duygu ve davranışlarını destekleyen masallar, nefes ve farkındalığı geliştirecek oyunlar hazırlayan bir alternatif sunarak ailelere yardımcı olmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *