YÜKLENİYOR

Ara

Pandemi Krizi Nasıl Bitecek: Tarihin Sonu mu?

Paylaş

Türkiye’nin bilim, kültür ve düşünce dergisi ScienceUp, pandeminin tarihin akışında nasıl bir dönüm noktası olacağını, salgının sona ermesinden sonra dünyanın nasıl değişeceğini masaya yatırdı. 

ScienceUp, 1 Mart’ta yayımlanan yeni sayısında yine iddialı soru ve konulara imza atıyor. Bilim-kültür-düşünce dergisi ScienceUp, makale, haber, analiz ve özel röportajlarıyla geniş bir yelpazeden okuyucusuna sesleniyor. Türkçe ve İngilizce yayımlanan dergi kısa bir süre önce yayın hayatına başlamasına rağmen ulusal ve uluslararası arenada okunma oranlarıyla üst sıralarda yer alıyor. Derginin asıl amacı akademik ve bilimsel alandaki gelişme ve tartışmaları genel okur kitlesiyle buluşturmak.

Tarihin Sonu mu?

ScienceUp’ın bu ayki kapak konusu pandemi sonrası yeni bir çağın başlayıp başlamayacağı… Tarihin akışında sayısız defalar dönüm noktaları oldu. Monarşi ve komünizmin sonunun geldiğini, savaşı sonsuza dek kapitalizmin kazandığını söyleyenler pandemi sonrası yol haritasını değiştirdi. Devlet kapasitesinin azalmasının değil, tam tersine artmasının gerektiğini, merkezi otoriteyle toplumsal liderlik ve güvene ihtiyaç duyduğumuzdan bahsetmeye başladı. 

Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Çarkoğlu, pandemiden sonra nasıl bir dünyada yaşayacağımızı, yeni bir çağın başlayıp başlamayacağını ScienceUP için değerlendirdi.

Pandemiyle Geçen Dört Mevsim

Onlarca yılda yaşayabileceklerimizi bir yıla sığdırdık âdeta. 2020’nin tek başına koca bir almanağı dolduracak kadar bilgiyi barındıran bir kronolojik geçmişi oldu. Yaşattığı deneyimlerle bizler için yeni bir öğreti oldu pandemi.  Ayşegül Aydoğan Atakan salgının kronolojisini ve hayatımıza eklediği “İnfodemi”, “Koronafobi”, “Covidsomnia” gibi yeni kavramları ScienceUp için yazdı. 

Salgın sürerken koronavirüsün mutasyonuyla birlikte, salgında yeni bir belirsizlik dönemi başladı. Gerek aşıların mutasyona karşı etkinliği gerekse mutasyonun seyri henüz tam olarak açıklığa kavuşmuş değil. 

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Tabipleri Birliği COVID-19 İzleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık aşı ve mutasyon konusunda ScienceUp’ın sorularına yanıt verdi.

Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *