YÜKLENİYOR

Ara

Pera Müzesi Öğrenme Programları’ndan Yarıyıl Tatiline Özel Eğlenceli Atölyeler…

Paylaş

Pera Müzesi Öğrenme ProgramlarıKristal Berraklığı sergisinden ilhamla yarıyıl tatiline özel eğlenceli ve öğretici atölyeler hazırladı. 4-12 yaş gruplarına yönelik etkinliklerde rehber eşliğinde çevrimiçi sergi turuna katılan çocuklar, hemen ardından gerçekleşecek atölyede yaratıcılıklarını geliştiriyor.

Doğaçlama hareket ile beden, deneylerle bilim, soyut düşünme ile felsefe çalışmalarının yer aldığı atölye programında; evde kullanılmayan atık malzemelerden üç boyutlu tasarımlar yaratan ve kumaş dokuma gibi yeni teknikler keşfeden katılımcılar, karbon ayak izi, ekoloji, sürdürülebilirlik, geri dönüşüm ve şifa kavramlarını kristal ve mineral metaforları aracılığıyla öğreniyor.

4-6 yaş grubu üç boyutlu tasarımlar yaratıyor

Geri Dönüşüm ile Tasarım atölyesinde 4-6 yaş grubu, sanatçı Kıymet Daştan’ın günümüzde gitgide kullanımı azalan optik diskleri eriterek kristalimsi şekiller yaratma denemeleriyle başlayan “Unutma(ma)ktan Korkuyorum” projesinden ilhamla, evde kullanılmayan malzemelerle yaratıcı çalışmalar yapıyor. Her malzemeyi birer yapboz parçası olarak hayal edip, deneye yanıla hayal ettikleri tasarımı oluşturuyor ve el becerilerini geliştiriyor.

7-9 yaş grubu doğaçlama hareketi keşfediyor ve deneyler yapıyor

Doğaçlama Hareket: Kristali Bul ve Hisset! atölyesinde hayali bir yolculuğa çıkan 7-9 yaş grubu, evdeki kristalleri keşfe çıkıp onları topraktan çıkarıyor ve daha yakından tanımaya çalışıyor. Bedenlerin özgürce hareket ettiği atölyede, bu yeni deneyim üzerinden yumuşaklık, kırılganlık, özgürlük gibi kavramlar ele alınıyor.

Çılgın Moleküller atölyesinde, adreslerine gönderilen atölye kitini kullanan katılımcılar, kristalleri ve yeryüzündeki her şeyi oluşturan moleküllerin nasıl meydana geldiğini deneylerle keşfediyor. Kimyanın gizemli dünyasını keşfeden çocuklar, yumuşak şekerlemeler ile kendi moleküllerini oluştururken, yaratıcı düşünme yeteneklerini de geliştiriyor. Manyetizmanın Gizemi atölyesinde ise katılımcılar adreslerine gönderilen atölye kitiyle mıknatısın çekim gücünü keşfediyor ve Hint ipi deneyi yöntemi ile pusula oluşturuyor. Mıknatısların çekim gücü, manyetik alan, manyetik alan çizgileri gibi bilimsel kavramları öğrenen katılımcılar, dikkat ve odaklanma yeteneklerini geliştiriyor.

7-12 yaş grubu dokuma tekniğini öğreniyor

Adrien Vescovi, Güneş Terkol, Paul Maheke ve Ilana Halperin gibi sanatçıların sergideki eserlerine hayat veren kumaştan ilham alan Renkli Kumaşlarla Dokuma atölyesinde 7-12 yaş grubu, dokuma tekniğini sanatsal bir ifade aracı olarak kullanmayı deneyimliyor. Mini dokuma tezgahları hazırlayan katılımcılar, ip ve birkaç basit malzeme ile farklı kumaşlar dokuyup, birbirinden renkli tasarımlar yapıyor. 

10-12 yaş grubu felsefe ile ‘görünenin ötesi’ne bakıyor

Çocuklar için Felsefe: Filozoflar Keşifte atölyesinde katılımcılar, Kristal Berraklığı sergisinin ana temasından hareketle, apaçık olanı araştırıp sorguluyor. Şeylere ve bizim için ne olduklarına, algılarımıza, bakış açılarımıza, şeylerin isimlerine ve terimlere felsefe yaparak bakan 10-12 yaş grubu çocuklar, soyut ve somut düşünme, iletişim ve sözlü ifade yeteneklerini geliştiriyor.

Zoom Meeting uygulaması üzerinden gerçekleşecek etkinliklerde, rehber eşliğinde yapılan üç boyutlu çevrimiçi sergi turundan sonra atölye çalışmasına geçilecektir. 4-6 yaş grubuna yönelik atölyelere bir yetişkinin eşlik etmesi rica olunur. 7-12 yaş grubundaki çocuklar bireysel katılım gösterebilir. 

Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *