YÜKLENİYOR

Ara

Paylaş

Pera Müzesi, Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgınının yayılma riskine karşı sosyal temas ve kent içi dolaşımın en aza inmesi gereken şu günlerde, dijital ortama aktardığı sergiler ile sanatın iyileştirici gücünü evlere taşıyor. Sanatseverler, Google Arts & Culture platformu üzerinden, Suna ve İnan Kıraç Vakfı koleksiyonundaki eserleri ve İstanbul kent kültürünü mercek altına alan sıra dışı sergileri en ince ayrıntısına kadar inceleyebiliyor, 360 derecelik görüntülerle “Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar” ve “Osman Hamdi Bey” sergilerinde sanal tura çıkabiliyor.

17. yüzyıl tablosundan çocuk resmine, her yaşa uygun sergiler

Pera Müzesi’nin koleksiyon sergileri “İmparatorluktan Portreler”, “Düşlerin Kenti: İstanbul” ve “Kahve Molası”nın yanı sıra; graffiti üzerine dünyadaki en kapsamlı sergilerden biri olan “Duvarların Dili” ile çocukların Pera Öğrenme atölyelerinde ürettiği renkli çalışmaları bir araya getiren “Yaz Yaz Yaz” sergileri de dijital ortamda ziyarete sunuluyor.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu’ndan seçilmiş 60’a yakın eserin yer aldığı İmparatorluktan Portreler ise izleyiciyi, Osmanlı dünyası insanlarının kimi zaman çok tanıdık, kimi zaman neredeyse yabancı fizyonomileri ile yüz yüze getiriyor. Düşlerin Kenti: İstanbul sergisi ise 17. yüzyıldan 20. yüzyıl başlarına Osmanlı’da gündelik yaşam ve İstanbul manzaralarını izleyiciye sunuyor. Üç ana bölüm olarak kurgulanan sergi, ev ve özel mekânlardaki yaşantıdan, kentsel alana ve oradan da İstanbul’un genel görünümlerine uzanıyor. Geçtiğimiz yıllarda gösterime sunulan bu iki sergi, şu anda sadece dijital ortamda izlenebiliyor. Müzenin Google Arts & Culture’a taşıdığı son koleksiyon sergisi Kahve Molası’nda ise izleyiciler, Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’ndan eserler eşliğinde kahvenin tarihsel serüvenine şahit oluyor.

2014’te ziyarete açılan Duvarların Dili, Türkiye’de graffiti ve sokak sanatına ayrılmış ilk sergi olma özelliğine sahip. Roxane Ayral küratörlüğünde gerçekleşen, farklı ülkelerden 20’yi aşkın sanatçının konuk olduğu sergi, graffitiyi sokaktan müzeye taşıyarak yeni bir tartışma platformu oluşturmuştu.

Pera Öğrenme’nin 2017’den bu yana düzenlediği Yaz Yaz Yaz sergileri ise 4-12 yaş aralığındaki çocukların, yaz atölyelerinde yarattıkları objelerden oluşuyor. Minik sanatseverler, müzede açtıkları serginin ardından, çalışmalarını dijital ortamda daha geniş bir çevreyle paylaşıyor.

Pera Müzesi: https://artsandculture.google.com/partner/pera-museum

Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *