Please assign a menu to the primary menu location under menu

Söyleşiler

RABİA ALGA: “İÇİNDE SEVGİ OLAN HER ŞEY ÇOK SEVİLİR”

Home by RA markasının kurucusu Yüksek Mimar Rabia Alga, ülkemizin başarılı kadın girişimcilerinden. Kendisi başarılı ve cesaret veren bir kadın girişimci olmasının yanı sıra büyük bir aşkla tasarladığı seramik ürünlerine yüklediği Thetahealing his yüklemeleri ile fiziksel, ruhsal ve finansal açıdan ihtiyacı olan tüm insanlığa fayda sağlamaya odaklanan bir isim.

Kendini gerçekleştirme ve potansiyelini açığa çıkarmayı sağlayan 319612719849 Grigori Grabovoi sayı dizisinin ardından sadece bir hafta sonra harekete geçerek Home by RA markasını kuran Rabia Alga; “Tüm evren bir titreşimdi ve bu sekanslar tekrarlandığında maddi manevi sayfa sağlıyordu” diyor.

Rabia Alga’yla iş yaşamından kadın girişimciliğinin önemine, seramiklerin üzerine taşıdığı matematik biliminin gücünden, Home by Ra’nın doğuşuna kadar pek çok konuyu konuştuk.

SÖYLEŞİ: Ebru ALTIN ÇAPÇI

Okuyucularımız için kısaca kendinizden bahseder misiniz? Rabia Alga kimdir?

41 yaşındayım, evliyim ve 14 yaşında bir oğlum var. Yüksek Mimarım, pandemiye kadar fuarcılık sektöründe Türkiye ve yurt dışındaki fuarlara uluslararası alım heyeti organizasyonları düzenliyordum. Yaklaşık 10 yıldır meditasyon ve enerjisel şifa çalışmalarıyla ilgileniyorum. Son 3 yıldır da tasarlamış olduğum seramiklerimi bu enerji çalışmalarıyla birleştirdim. Öğrendiğim tekniklerin aynı zamanda eğitmenliğini yapıyor ve seramik ürünlerimi tasarlayıp satmaya devam ediyorum.

YURT DIŞI SEYAHATLERİMDE EN ÇOK SERAMİK EV TASARIM OBJELERİ ALIYORDUM

Uzun yıllar fuarcılık alanında faaliyet gösteren firmanızda ziyaretçi organizasyonları düzenlerken yollarınız Home By Ra ile nasıl kesişti? Home By Ra’nın çıkış noktasından okurlarımız için kısaca bahseder misiniz?

Yurt dışı seyahatlerimde seramik ev tasarım objeleri en çok ilgimi çeken şeylerden biriydi. Bu nedenle her gittiğim yerden mutlaka hatıra olarak seramik evli objeler alıyordum. Sonra kendi objelerimi tasarlamaya karar verdim ve Home by RA markası ortaya çıktı.

Markanızı oluştururken size ilham veren şey tam olarak neydi?

Home kelimesi ev anlamına geliyor ve söylerken bile sıcacık yuva hissi veriyor. Seramik yaparken de kendimi çok “ait” ve “yuvada” hissediyorum. İlk tasarladığım tüm objeler ev şeklindeydi; kalemlik, tabak, mum ve duvar süsleri…

Tasarladığınız seramiklerde bildiğimiz kadarıyla Thetahealing his yüklemesi de yapıyorsunuz. İnsanların his yüklemesi yapılmış tasarım ürünlere yaklaşımları nasıl?

Fiziksel gerçeklik özellikle son yıllarda enerjinin varlığıyla birlikte anlam kazandı. İnsanlar artık enerjinin farkına vardılar. Hem iyi hem kötü anlamda… Böylelikle sezgilerini dinlemeyi öğrendiler. Enerji çalışmalarıyla sevgi ve bolluk bereket hissi yüklenmiş objeler, onları kullanan insanlara yansıdı ve etkilerini hayatlarında gördükçe de enerjinin önemine odaklandılar. Hayatımızda nasıl ki iyi enerjiye sahip, bizi iyi hissettiren insanları istiyorsak, bu şimdilerde cansız dediğimiz objeler için de aynı şekilde bir arayışı beraberinde getirdi. Sürekli kavga edilen bir evdeki vazoyu, antik bir değeri bile olsa insanlar artık evlerinde tutmak istemiyor. Enerjisini sevmedikleri insanların getirdiği hediyeleri bile kullanmak istemeyen insanlar var. Dolayısıyla her şey bir titreşimden ibaret ve bizim cansız dediğimiz bu objelerin titreşimleri de bizleri etkiliyor. Thetahealing tekniği kullanılarak sevgi, sağlık, neşe, bolluk ve bereket hisleri yüklenmiş tasarım ürünlere büyük ilgi var.

Satışa sunduğunuz ürünleri direkt olarak siz mi tasarlıyorsunuz, yoksa bu anlamda bir kadın girişimci olarak başka kadınlara da istihdam yaratma durumunuz söz konusu mu?

Bu yıla kadar tüm seramik ürünlerimi kendim tasarlayıp, boyayıp, pişirip, tanıtım ve satışıyla ilgileniyordum. Şimdilerde başka kadınlara da istihdam yaratıyorum. Seramikler yine ofisimde yapılıyor, evimdeki seramik fırınında pişirdikten sonra ben de his yüklemelerini yapıyorum.

HER ŞEY BİR TİTREŞİMDEN İBARET

Bildiğimiz kadarıyla tasarımlarınızda Grigori Grabovoi sayı dizisinden de yararlanıyorsunuz. Peki Grigori Grabovoi sayı dizisinin tasarımlar üzerindeki etkisini tam olarak nasıl yorumluyorsunuz? Özellikle bu ürünleri kimler tercih etmeli? Bilmeyen okurlarımız için Grigori Grabovoi sayı dizisinin gücünden biraz bahseder misiniz?

Her şeyin bir titreşimi var demiştik. Titreşimi bozulan insanların yeniden titreşimlerini düzenleyen birçok araç var. Örneğin renkler, sesler, kokular, semboller ve sayılar bu araçlardan bazıları. Grigori Grabovoi de insanların kendi kendinin titreşimlerini düzeltebilmeleri için sayıları kullanmış. İlahi bir bilim ve kendisi bir bilim adamı olduğu için öğretilerini de seminerler aracılığı ile aktarıyoruz. Bu öğretinin eğitmeni olarak bu konuda da seminerler düzenliyorum.

Sayıları sadece söylemek ya da düşünmek de etkili; ancak frekansını daha uzun süre hissetmek isteyenler eline koluna yazınca öğrencilerimizin doktorlarından biri görüyor ve diyor ki “Kalemin mürekkebi toksik olabilir, sen onu kağıda yazıp cebine koysan da etkisini görür” diyor. Ben de o zaman bedenimizle en uyumlu toprak olduğu için seramik takılara basmaya karar verdim. Takılarımda hem sayı ve sembollerin kendi enerjileri var hem de Thetahealing tekniği ile ekstra his yüklemeleri… İnsanların seramiklerimi metalaştırmalarını da istemiyorum. Şifa kişinin içinde, dolayısıyla enerjilerini yüksek tutmak yine kendi ellerinde. O nedenle sık sık almak zorunda olmadıklarını, sadece odaklanarak da sayının etkisini deneyimleyebileceklerini vurguluyorum. Fiyatları da normal bir seramik ürün bedeli kadar olduğundan çok tercih ediliyor. İçinde sevgi olan her şey çok sevilir ve tercih edilir.

Tasarımlarınızda bu sayı dizisine yer verme fikri ilk nasıl ortaya çıkmıştı? Bununla ilgili daha önce bir eğitim almış mıydınız?

Seramik eğitimini önce Moda’da 1 yıl atölyeye giderek aldım. Ardından 2 sene Ataşehir Halk Eğitim Merkezi Seramik kursuna katıldım. Genelde kurabiye kalıplarından insanlara özel ürünler tasarlıyordum. İnsanların isimleri, güzel sözler ya da olumlamalar yazıyordum, sayılarla tanışınca harfler yerini sayılara bıraktı.

Ürün satış süreciniz nasıl işliyor? Talebe göre özel tasarım ürünler yapıyor musunuz?

İlk zamanlar kişinin ihtiyacına özel sayı ve renkte ürün tasarlıyordum ama talep arttıkça buna yetişemedik. Yine yüzlerce ihtiyaca özel sayı ve sembollerden ürünler yapıyoruz ve kişinin ihtiyacına hangisi uygunsa onu önerebiliyoruz.

İŞKOLİK TARAFIMI DURDURMAK İÇİN SERAMİK GÜZEL BİR MOLA OLDU

Markanızı yaratmaya ilk karar verdiğiniz o sürece geri dönecek olursak; çevrenizdeki kişilerin yaklaşımı tam olarak nasıl olmuştu? Hiç engel olmaya çalışan veya “Aman canım mis gibi işin var, neden kendini riske atacaksın” türünde söylemlerde bulunanlar olmuş muydu?

Yıllarca hep çok yoğun işlerde çalıştım. Her ay birden fazla yurt dışı fuar ya da resmi kurum ziyaretlerim olurdu. İşkolik tarafımı durdurmak için seramik güzel bir mola oldu benim için ve kendimi dinlendirip ruhumu doyurduğum bir alanla buluşmuş oldum. Sezgilerimi dinledim ve bana engel olan insanları hayatımdan çıkardım. Onlar çıktığında sanki bir uçan balonun ipini tuttum ve yukarı doğru hızla yükselmeye başladım. Önemli olan eşimin desteğiydi ve o da her kararımda her zaman yanımda olup beni destekledi.

THETAHEALING SAYESİNDE HİÇBİR ZORLUKLA KARŞILAŞMADIM

Markanızı oluştururken illa ki zorluklarla karşılaşmışsınızdır. Bu zorlukların üstesinden nasıl geldiniz?

Belki sayılar belki de Thetahealing sayesinde hiçbir zorlukla karşılaşmadım. Başarmak için zorlanmalıyım ve engellenmeliyim inançlarımı gönderdim gitti. Niyetim insanlar için iyilikti, niyetin nasılsa yolun da öyle olur.

Bir kadın girişimci olarak; girişimci olmak isteyen ancak cesaret edemeyen kadınlara neler söylemek istersiniz?

Hala var olan potansiyellerini neden görmüyorlar? Görüyorlarsa neden adım atmıyorlar? İsterlerse her şey olur. Benim bu girişimciliğimde etkisi olan tek bir sayı var; Kendini Gerçekleştirme Sayısı: 319612719849. Bu sayıdaki rakamları tek tek söylesinler zaten sayıların frekansı gizledikleri yetenekleri açığa çıkaracak ve yeniden doğmuş gibi motive olacaklar. Onların cesaretini kıran insanlara da kulaklarını tıkasınlar.

Okurlarımız Home By Ra markasına ait ürünleri nereden temin edebilirler?

Ürünlerimizin birçoğu www.homebyra.com ve www.rabiaalga.com websitemizde mevcut. Ayrıca @home_by_ra instagram sayfamızdan da sipariş için asistanımla iletişime geçebilirler.

Son olarak okuyucularımıza ne söylemek istersiniz?

Ben çok yoğun çalıştığım zamanlar hep şöyle cümleler kurardım; emekli olduğumda kendime bir dikiş makinası alacağım, emekli olduğumda bol bol kitap okuyacağım, emekli olduğumda kişisel gelişimle ilgili bir sürü eğitime katılacağım, emekli olunca seramik yapmayı öğreneceğim… Bunları söylediğim zaman kafama şu dank etti, neden hayatı erteliyorum. Neden önceliklerimde hiç kendim için yapacaklarım yok. Şimdi hayatın ve anın tadını çıkarıyorum, ertelemekten kurtuldum. Sevdiğim şeyleri yaptıkça kendimi buldum. Okuyucularınıza artık ertelemekten vazgeçmelerini ve adım atmalarını söylemek isterim.