Please assign a menu to the primary menu location under menu

Sinema

Reddit’e Göre Yüzüklerin Efendisi Üçlemesinden En İyi 10 Alıntı!

Son yüzyılın en çok okunan yüz kitabı arasında ilk sıralarda yer alan Yüzüklerin Efendisi üçlemesine ait filmler her ne kadar fantastik ögelerle bezeli olmuş olsa da aslında hayatla pek çok şeyi ilişkilendiren zamansız alıntılarla dolu parlak bir edebiyat eserine dayanmaktadır.

İşte Reddit’e Göre Yüzüklerin Efendisi Üçlemesinden En İyi 10 Alıntı

Gandalf’tan Frodo’ya: “Karar Vermemiz Gereken Tek Şey, Bize Verilen Zamanla Ne Yapacağımızdır.”

Gandalf’ın söyleyeceklerinin çoğu gibi bu satır belki de üçlemenin en ağırlarından biridir. Çok küçük bir şey gibi görünse de bir kişinin dünyadaki zamanı hakkında önemli kararlar vermeyi içeren büyük bir sorumluluk gerektiriyor. Reddit kullanıcısı thefrozenfoodsection; “Tolkien’in böyle durumları ham unsurlarına kadar damıtıp güzel ve trajik yollarla ifade etmenin bir yolu var” diyerek, izleyiciden kendi zamanlarında ne yapacaklarını düşünmelerini istiyor. Boşa harcaman mı yoksa çoğunu yapmak mı?

Bilbo’dan Frodo’ya: “Bu Tehlikeli Bir Iş, Frodo. Kapından Çıkıyorsun. Yola Çıkıyorsun ve Ayaklarını Tutmazsan, Nereye Sürüklenebileceğin Belli Olmuyor.”

İlk filmin başında, Sam ve Frodo yola çıkmak üzereyken Sam, yolculuklarının ağırlığını, bir eşiği geçmek üzere olduklarını anlıyor. Muhtemelen Bilbo’nun en iyi alıntılarından biri olan Frodo, Bilbo’nun bir zamanlar kendisine söylediklerini hatırlıyor ve bu Mordor’daki Hüküm Dağı’na yaptıkları uzun yürüyüşte iyi bir boşluk.

Jay_Sarais , “Kitapların içerdiği macera ruhunu ve hikayenin kalbindeki yolculuğu kapsadığını hissediyorum” diyor. Jay, hikayenin gerçekte neyle ilgili olduğunu açıklamakta haklı: Orta Dünya’da uzun süredir kaybedilen belirli özgürlükleri ve özgürlükleri aramak. Bilbo’nun bilgeliği izleyiciye hayatın yaşanması gerektiğini hatırlatır. Bunun için insanların kapılarından çıkıp yola çıkmaları gerekiyor.

Gandalf’tan Pippin’e: “Bitti Mi? Hayır, Yolculuk Burada Bitmiyor. Ölüm Sadece Başka Bir Yol… Hepimizin Gitmesi Gereken Bir Yol. Bu Dünyanın Gri Yağmur Perdesi Geri İniyor ve Her Şey Gümüş Bir Cama Dönüşüyor… Ve Sonra Onu Görüyorsunuz. ..Beyaz Kıyılar… Ve Ötesi, Hızlı Bir Gün Doğumu Altında Uzak Yeşil Bir Ülke.”

Yüzük Kardeşliği’ndeki son savaştan önce Pippin, savunmasız bir anda Gandalf’tan biraz bilgelik alır. Bu, Pippin’in ilerlemek için ihtiyaç duyduğu türden bir teşvik. Kısa bir süre sonra, seyirci onun derinlere inmesini izler ve içinde çoğu kişiden daha cesur bir kavga bulur. Gandalf’ın bunu söylemesinin ona bu cesareti kullanma motivasyonu verdiği iddia edilebilir.

Sam’den Frodo’ya: “Bu Dünyada Uğruna Savaşmaya Değer Bazı İyilikler Var Bay Frodo”

Bu söz, Samwise Gamgee’nin İki Kule’de Frodo’nun ona ne için tuttuklarını sorduğunda yaptığı harika bir monologdan hemen sonra geliyor. Kahramanın devam edip etmemeye karar vermesi gereken filmin dokunaklı bir anı. Reddit kullanıcısı SaiMan: “Bunu duyduğumda tüylerim diken diken oluyor” diyor. Bu geri dönüşü olmayan bir an ve Sam bunu tam olarak Frodo’nun duymaya en çok ihtiyaç duyduğu anda söylüyor. Ayrıca Gollum’u bile şaşırtacak şekilde vuruyor gibi görünüyor.

Legolas’tan Gimli’ye: “Bir Arkadaşınla Yan Yana Olmaya Ne Dersin?”

Kralın Dönüşü’nde Gimli, son savaştan canlı çıkamayacağını anladığında bir Elf ile yan yana savaşırken öleceğini hiç düşünmediğini itiraf ediyor. Ancak nazik bir anda Legolas bu alıntıyla yanıt verir. Reddit kullanıcısı Rowan As Roxii için; “arkadaşlıklarının sağlıklı olduğunu” gösterdiği için bu sahneden çok keyif aldılar. Seyirciye birbirlerinin türlerini (Elfler ve cüceler) kurcalamalarının kişisel olarak başlamış olabileceğini ancak birbirlerinden hoşlandıklarını söyleyen tatlı bir an. Beklenmedik dostlukla ilgili bir alıntıyla kim ilişki kuramaz ki?

Sam’den Frodo’ya: “Onu Senin Için Taşıyamam Ama Seni Taşıyabilirim.”

Birçok hayran, Sam’in bu yolculuğa çıkmak için arkadaşlık dışında pek bir nedeni olmayan tek karakter olduğunu iddia ediyor. Bu çizgi, sadakatinin ve dostluğunun ne kadar derin olduğunu göstermektedir. Başka bir deyişle Frodo’nun yüzüğün neden olduğu travmayı ortadan kaldıramaz ancak ne olursa olsun Frodo’yu destekleyebilir.

Gandalf’tan Frodo’ya: “Yaşayanların Çoğu Ölümü Hak Ediyor ve Ölenlerin Bazıları da Yaşamı Hak Ediyor.”

Yüzük Kardeşliği’ndeki yolculuklarının başlangıcında Gandalf, Frodo’ya Gollum hakkında küçük bir arka plan hikayesi verir. Frodo, Bilbo’nun şansı varken Gollum’u korkudan öldürmesi gerektiğini söyler. Bu Gandalf’ın gücünü ne kadar akıllıca kullandığının da bir örneğidir. Hikaye boyunca birçok çatışmayı çözme gücüne sahip olan Gandalf’ın amacı karakterlerin ahlaki bir yol seçmesine yardımcı olmaktır. Reddit kullanıcısı hill1205: “Gandalf’ın gerçek gücü sözleriydi” diyerek bunu çok iyi ifade ediyor.

Aragorn’dan Hobbitlere: “Arkadaşlarım, Kimseye Boyun Eğmiyorsunuz!”

Kralın Dönüşü’nde Aragorn nihayet kral olarak taç giydikten sonra bu dokunaklı dizeyle Frodo, Samwise, Merry ve Pinpin’e teşekkür eder. Sadece minnettarlığını göstermekle de kalmaz. Reddit kullanıcısı equalsmc2: “İlk defa bir sinemada avaz avaz bağırıyordum” diyor. Birkaç taraftar ise Aragorn’un şu anda tam olarak ne anlama geldiğini bildikleri konusunda ise hemfikir. Hobbitler en küçüğü olsa da kalpleri en büyük olanlardır.