Please assign a menu to the primary menu location under menu

Kültür - Sanat

Sahne Tozu Yutanların Bu Haftaki Konukları Ayşe Erbulak ve Süeda Çil!

Zorlu PSM’nin sahne heyecanını paylaşan özel isimleri bir araya getirdiği YouTube serisi “Sahne Tozu Yutanlar”, yeni bölümünde tiyatro sahnelerinin deneyimli oyuncuları Ayşe Erbulak ve Süeda Çil’i bir araya getiriyor.
 Deneyimli iki ismin, pandemi sürecinde yaşadıklarının yanı sıra otuz yıllık arkadaşlıklarına dair anılarını da paylaştıkları sohbetini, “Sahne Tozu Yutanlar”ın yeni bölümünde Zorlu PSM YouTube kanalından izleyebilirsiniz.

Dijital içerikleriyle seyircilere farklı deneyimler sunmayı sürdüren Zorlu PSM, “Sahne Tozu Yutanlar” programında, deneyimli isimlerin samimi sohbetleriyle sahnede olmanın ruhunu paylaşmaya devam ediyor. 

Her hafta, sahne heyecanını paylaşan sanatçıların hem birbirlerine merak ettiklerini sordukları hem de sahne tozu yutmanın kendileri için anlamını paylaştıkları Zorlu PSM’nin YouTube serisi “Sahne Tozu Yutanlar”da bu hafta; deneyimli oyuncular ve aynı zamanda da otuz yıllık arkadaş olan Ayşe Erbulak ve Süeda Çil keyifli sohbetleriyle kamera karşısına geçiyor. 

Tiyatronun dijital olabileceğine inanmıyorum

Pandemi sürecinde oyun provasında olduklarını anlatan Ayşe Erbulak, “İlk başta daha önceki salgınlar gibi kısa sürede atlatılabilecek bir süreç olduğunu düşünmüştüm bunun da, pandemi sürecinde provadaydık ve Haldun Dormen de bizimleydi ve o dahil bütün ekip korona olduk. O zaman, sürecin ve virüsün gerçekliğiyle birebir yüzleşme fırsatımız oldu.” sözleriyle anlattı. Yine sahnelerden uzak kaldıkları süreç içerisinde pek çok farklı zanaata yöneldiğini de anlatan Erbulak; “Ben bu el zanaatlarını öğrenmeye başladıkça bana ne kadar iyi geldiğini fark ettim. Hayatın durduğu bir noktada bir şeyler üretmek ve yeni bir şeyler öğrenmek çok güzel bir histi. Bu süreçte dijitalde de bek çok iş gördük ama ben tiyatronun dijital olabileceğine inanan bir insan değilim. Mesela yazarlık dijitalde yapılabilir de öğrenilebilir de ama tiyatronun gerçekliği buna aykırı.” sözlerini sarf etti. Dijitalin hayatımıza entegre olmasının şu an için bir zorunluluk olduğunu da belirten deneyimli oyuncu; “Şu an için durum elbette bu bunu yok saymak gibi bir durumumuz olamaz ama ben sinema filmini bile evdeki televizyonundan izleyebilen biri değilim. Sinemayı sinema salonunda tiyatroyu da tiyatro sahnesinde izlemek gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

Oyunculuk yapmak için ölmeyin

Pandemi sürecinin kendisi için bir durma noktası olduğunu ve kendisine iyi geldiğini anlatan deneyimli oyuncu Süeda Çil; “Bu süreçte hayatımı minimalleştirdim ve bu bana çok iyi geldi. Hayatı basitleştirmek gerektiğini bu süreçte daha iyi kavradık bence. Ama bu basitleştirmek bir boş vermişliği kapsamıyor kesinlikle. Mesela her sabah saat altıda kalkmaya yazmaya çizmeye ve çalışmaya devam ettim.” sözleriyle anlattı. Oyunculuk alanında eğitimler vermeyi de sürdüren deneyimli oyuncu; “Okuluma gelen çok hevesli gençler oluyor. Bana “Oyunculuk yapmak için ölüyorum” diyorlar mesela. Ben de onlara diyorum ki ölmeyin mutlaka başka bir şey de yapın. İnsanın başka bir ilgi alanı, merak ettiği başka şeyler olmadan tek bir yere kanalize olmasının kendisini geliştirmesi önünde bir engel bence. Merak etmekten, yeni şeyler öğrenmekten ve bu öğrendiklerinle oyunculuğunu beslemekten daha önemli bir olamaz bence.” sözleriyle anlattı.

Ayşe Erbulak ve Süeda Çil’in keyifli ve bir o kadar da samimi sohbetini izleyebileceğiniz “Sahne Tozu Yutanlar”ın yeni bölümüne Zorlu PSM YouTube kanalından ulaşabilirsiniz.