Please assign a menu to the primary menu location under menu

Tiyatro

Şemseddin Sivasi’nin Hayatını Anlatan Lâl Oyunu Türkiye Turnesine Hazırlanıyor

Şair ve mutasavvıf Şemseddin Sivasi’nin hayatını konu alan ve Fatih Duman’ın aynı adı taşıyan eserinden uyarlanan “Lâl” isimli tiyatro oyunu İstanbul’un ardından Türkiye turnesine çıkmaya hazırlanıyor. İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde görkemli bir gala gecesi ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un katılımıyla perdelerini açan oyun izleyicilerden tam not aldı. İzleyicileri ilahiler, şarkılar ve şiirlerle dolu bir yolculuğa çıkaran yönüyle tiyatro severlerin büyük beğenisini kazanan Lâl, İstanbul AKM’den sonra Ankara, İzmir ve Sivas’ta da sahnelenecek.

Mevlâna’nın hocası Şems-i Tebrizi ve Akşemseddin ile beraber Türk-İslam dünyasının en önemli üç Şems’inden biri kabul dilen Şemseddin Sivasi’nin hayatı, Sivas Belediyesi’nin katkılarıyla sahneye taşındı. Sivas’ın sembol isimlerinden olan Şemseddin Sivasi’yi anlatan ve Fatih Duman’ın “Lâl” isimli kitabından sahneye uyarlanan oyunun yönetmenliğini Ferah Tiyatrosu Sanat Yönetmeni Hakan Güneri yaptı. Taksim Atatürk Kültür Merkezi’nde TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un yanı sıra çok sayıda önemli ismin katılımıyla gerçekleşen görkemli bir gala ile izleyiciyle buluşan “Lâl”, İstanbul’un ardından çok yakında Ankara, İzmir ve Sivas’da perdelerini açacak. Büyük şair ve mutasavvıf Şemseddin Sivasi’nin hayatına odaklanan ve Osmanlı’nın Eğri Kalesi fethini anlatan “Lâl”, izleyicileri ilahiler, şarkılar ve şiirlerle dolu bir yolculuğa çıkarıyor.   

5 asırdır tarihe ışık tutuyor

Sivas’ın tarihinde önemli bir yer tutan ve beş asırdır tarihe ışık tutan Şemseddin Sivasi’nin hayatını anlatan “Lal”in yönetmen yardımcılığını Gülnur Çelik, reji asistanlığını Havva Şahin ve koreografisini Sercan Doğantekin üstlendi. Müzikleri Yücel Arzen’e ait olan oyunda Hakan Güneri, Okan Patırer, Fatih Özseçen, Faruk Alamehmet, Serdar Dinçel, Gülnur Çelik, Ulaş Sayman, Havva Şahin, Oğulcan Söğüt, Emirhan Küçük, Duygu Türkyılmaz, Berke Enes Uludağ, Ali Berk Yaman, Furkan Ayhan Özdemir ve Samet Gökgöz yer alıyor.