Please assign a menu to the primary menu location under menu

EdebiyatKitap

Sıra dışı Bir Kalpazanlık Serüveni Da Vinci’nin Darphanesi

Çok sevilen kitabı Kimsesizler Adası’nın ardından kaleme aldığı Da Vinci’nin Darphanesi ile okuyucuyu İtalya tarihinde eşsiz bir yolculuğa çıkaran İbrahim Bakırhan, İnkilâp Kitabevi ile yeniden okuyucuyla buluşuyor.

İtalya Merkez Bankası darphane çalışanı olan Giancarlo’nun macera dolu hayat hikâyesini anlatan Da Vinci’nin Darphanesi, okuyucunun bir solukta okuyup bitirebileceği sürükleyici bir kitap olarak karşımıza çıkıyor. Okuyucuyu İtalya tarihinde heyecan verici bir yolculuğun içine çeken yazar, kitabını hayrete düşürecek bir final ile noktalıyor. 

“Sıra dışı bir kalpazanlık serüveni”

Yetim ve öksüz bir şekilde hayat mücadelesi veren Giancarlo Machiavelli’nin ana karakter olduğu kitapta, tehlikeli ama dahice planlanan bir kalpazanlık girişimi işleniyor. Bakırhan’ın eşsiz kalemi ile satırlara dökülmüş hikâyede, nabzı yüksek aksiyon sahneleri ile okuyucuya mafya, emniyet, din ve devlet büyüklerinin dahil olduğu bir kaos sunuluyor. Hayran bırakan bir zekâya sahip olan Giancarlo’nun birçok insanın hayata tutunmasını sağladığı da aktarılan bu kurgu, okuyucuyu hayrete düşüren bir son ile noktalanıyor. Baştan sona ustaca işlenmiş bir kurgu olan Da Vinci’nin Darphanesi, okuyucunun bir solukta okuyup bitireceği, enerjisi yüksek bir anlatı sunuyor. İbrahim Bakırhan’ın etkileyici kaleminden çıkan kitap, İtalya’nın tarihine de değiniyor. 

Arka Kapak

Giancarlo, “Hedef üretim 10 milyon liret!” dediğinde, Alberto aldığı emre istinadem “Tamam patron” diyerek ivedilikle makinelerin başına geçti. Makineler aynı bir köstekli saatin mekanizması gibi takır takır çalışıyordu. Çıkan sesler Giancarlo için adeta büyülü bir terapi gibiydi. Oturduğu koltukta gözlerini kapatarak kendisine kısa bir mola verdi ve zihninde çalmaya başlayan orkestraya konsantre oldu…