Please assign a menu to the primary menu location under menu

Etkinlik RehberiKeşfet

Sömestr Tatilinin Keyfini Bu Adreslerde Çıkarın!

Her yıl çocuklar kadar ailelerin de heyecanla beklediği sömestr tatili bu yıl 21 Ocak’ta başlıyor. Sömestrde bazı aileler şehir dışına çıkmayı tercih ederken, bazıları ise tercihlerini şehir içinden yana kullanacak. Eğer sizin tercihiniz de şehir içi eğlence mekanlarından yana ise planınızı yapmadan önce sömestr tatilini dolu dolu geçirmek isteyen aileler için hazırladığımız önerilere mutlaka göz atmalısınız.

İşte sömestr tatilinin keyfini çıkarabileceğiniz başlıca adresler…

Miniatürk

İstanbul Haliç kıyısındaki Miniatürk’te Kızkulesi’nden peribacalarına, Dolmabahçe Sarayı’ndan Balıklı Göl’e Türkiye’deki tüm tarihi ve kültürel eserlerin minyatür kopyaları sergileniyor. Buradaki tek eğlence bu minyatür eserlerle sınırlı değil. Labirent ve satranç alanında çocuklar zeka geliştirici oyunlar oynayarak hoşça vakit geçirebiliyor. Seçtiğiniz takımdan mini futbolcuların sahaya çıktığı Mini Stadyum, rüzgâr, yağmur, kar, dokunma gibi realistik efektlerle zenginleştirilmiş 3 boyutlu helikopter simülasyonu, Miniatürk Gezi Treni, kumandalı tekne, Masal Ağacı gibi farklı aktiviteler de Miniatürk’te sizi bekliyor.

Rahmi Koç Müzesi

Miniatürk’ün hemen yanında Haliç kenarında çocuklarınızla birlikte gezebileceğiniz bir başka yer de İstanbul Rahmi Koç Müzesi. Türkiye’nin sanayi gelişimini yakından izleyebileceğiniz bu müzede klasik otomobiller, bisikletler, denizaltı, gemi gibi pek çok araç sergileniyor. 14. yüzyıla ait gök küresi gibi önemli gözlem ve ölçüm aletlerini kapsayan bilimsel aletler koleksiyonu, Atatürk Bölümü, 19. yüzyıla ait Kosta Usta Motor Tamir Atölyesi, Sandal Yapım Atölyesi, Fenni Aletler Dükkanı, Eczane, Kunduracı, Demirci gibi dükkan ve atölyelerin gerçeğe uygun olarak yeniden canlandırıldığı Yaşayan Geçmiş Bölümü de mutlaka görülmeli! Türkiye’nin ilk ve tek sanayi müzesi Rahmi M. Koç Müzesi’nin 5 – 14 yaş aralığındaki çocuklar için hazırladığı atölye programı ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İstanbul Oyuncak Müzesi

Yazar Sunay Akın sahip olduğu Göztepe’deki tarihi köşkü, her türden oyuncağın bulunduğu bir müzeye çevirmiş. Müzede Sunay Akın’ın 20 yılda 40’ı aşkın ülkedeki antikacılardan ve açık artırmalardan satın aldığı oyuncaklar ve onların tarihiyle ilgili anlatımlar bulunuyor. Oyuncaklarla ilgili aradığınız her şey bu müzede var.

Ankara Harikalar Parkı

Ankara Sincan’da bulunan Harikalar Parkı, Avrupa’nın en büyük parklarından biri. Harikalar Parkı’nda 3 adet büyük “Oyuncakistan” ve 9 adet de küçük oyuncak grubu bulunuyor. Parkta yer alan Masal Adası’ndaki çizgi film karakterleri ve masal kahramanları ise küçükler kadar büyüklerin de ilgisini çekiyor. 1 milyon 320 bin metrekare alana sahip parkta parkın konseptine uygun tasarlanmış yapılar, suni göletler, go-kart, kaykay pisti, model gemi yüzdürme alanı, model araba pisti, halı sahalar, basket sahaları, tenis kortları, yürüyüş yolları ve piknik alanları bulunuyor

Eskişehir Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı

Eskişehir’in en büyük parkı olma özelliğine sahip, 400 bin metrekarelik araziye kurulu Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı’nda Masal Şatosu, Kalyon Gemisi, Bilim Deney Merkezi, Sabancı Uzay Evi ve Eti Su Altı Dünyası gibi görülecek çok şey bulunuyor. Çocukların çok eğleneceği parkta, eskiden fabrika işçilerinin ulaşımını sağlayan dekovil tren buraya gelenlere nostaljik bir tur fırsatı da sunuyor.

İsfanbul (İstanbul)

Türkiye’nin en büyük temalı parkı İsfanbul özellikle 4-12 yaş grubu çocuklarınızın eğlenebileceği bir yer. Adalet Kulesi’nden King Kong’a, Bir Zamanlar İstanbul’dan Nefeskesen’e birçok farklı oyun ünitesi ve alanın yer aldığı İsfanbul’da yeme-içme alanları ve mağazalar da bulunuyor.

Akbank Sanat

Çocukları yıllardır sanatın yaratıcı dünyasıyla buluşturan Akbank Sanat, Yarıyıl Tatili için de dopdolu bir program hazırladı. Eğlenceli ve eğitici online atölye çalışmaları ve 50. Yılını kutlayan Akbank Sanat Çocuk Tiyatrosu’nun “Fırtına Çocuk” oyunu ile çocuklar tatil boyunca keyifli anlar yaşayacak. Akbank Sanat’ın yarıyıl çocuk etkinlikleri programına buradan ulaşabilirsiniz.

Pera Müzesi

Pera Müzesi Öğrenme Programları, Bizans sergilerinden ilhamla 7-12 yaş gruplarına uygun yarıyıl tatili atölyeleri sunuyor. Rehber eşliğinde yapılan üç boyutlu çevrimiçi sergi turunun ardından sergiye yönelik atölyelere katılan çocuklar farklı malzemelerle yaratıcılıklarını ortaya koyacak. Yarıyıl Tatili Atölyeleri 25 Ocak – 5 Şubat tarihleri arasında Zoom uygulaması üzerinden gerçekleştirilecek. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İstanbul Modern

İstanbul Modern yarıyıl tatilinde çocuklara eğlenceli ve yaratıcı bir yarıyıl tatil programı hazırladı. Birleşen Figürler, Kakmalı Maskeler, Lekeler ve Çizgiler, Fotoğraftan Resme ve Birleşen Nesneler adlı atölye programları tatilde çocukları bekliyor. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Kadıköy Belediyesi

Kadıköy Belediyesi, yarıyıl tatilinde çocuklar için atölyelerden, çocuk oyunlarına, konserlerden, gösterilere birbirinden renkli etkinliklerle dolu bir şenlik hazırladı. Çocuklar ve onlarla birlikte ailelerinin de katılabileceği şenlik 22 Ocak – 6 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

FrozenCity

Antalya’da ayrıcalıklı alışverişin adresi TerraCity Alışveriş Merkezi, FrozenCity ile yarıyıl tatiline keyif ve eğlence katıyor. 21 Ocak-20 Şubat tarihleri arasında TerraCity RoofGarden teras alanında gerçekleştirilecek FrozenCity, hem küçüklere hem büyüklere unutulmaz anlar yaşatacak. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Trump AVM

Yarıyıl tatiline giren çocuklar karne sevincini Maşa ve Koca Ayı ile birlikte yaşayacak. Trump Alışveriş Merkezi, 22-30 Ocak tarihleri arasında Maşa ile Koca Ayı’nın sahne şovuna ev sahipliği yapacak. Çocukların büyük bir ilgiyle ve merakla takip ettiği dünyaca ünlü Maşa ile Koca Ayı, Trump Alışveriş Merkezi’nde çocuklarla bir araya gelecek. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

D&R

Sömestr tatiline giren çocuklar, D&R’ın neşeli ve eğitici dünyasında keşiflerle dolu bir serüvene çıkıyor. Kültür, sanat ve eğlenceyi tek çatı altında buluşturan D&R, çocukları aileleriyle birlikte için dopdolu bir program içeren D&R Sömestr Festivali’nin keyfini çıkarmaya davet ediyor. 22-23 Ocak’ta D&R İstinyePark, 29-30 Ocak’ta D&R Hilltown’da gerçekleşecek D&R Sömestr Festivali, birbirinden eğlenceli atölye çalışmaları ve etkinliklerle yarıyıl tatiline renk katıyor. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

NASA Uzay Sergisi

Hupalupaexpo tarafından Metropol İstanbul içinde 2.300 m2 büyüklüğünde alana kurulan NASA Uzay Sergisi, sömestr tatilinde ziyaretçilerini bekliyor. Sadece çocukların değil büyüklerin de ilgisini çekecek, bilgisini tazeleyecek ve eğlendirecek NASA Uzay Sergisi’nde NASA’nın uzay görevlerine tanıklık etmiş kıyafetler, yiyecekler, yazılı materyallerden oluşan 200 parça, gerçek Ay Taşı, aralarında Saturn V’in de olduğu roketlerin kopyaları ve tam boyutlu uzay aracı modelleri görülebilir. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Wox Türkiye

Türkiye’nin ilk Oyuncak ve İllüzyon Müzesi Wox Türkiye, 2. Şubesiyle Anadolu Yakası’na geldi. Kurtköy Lens İstanbul Yaşam Merkezi’nde kapılarını açan Wox Türkiye, ziyaretçilerini illüzyonun ve oyuncakların büyülü dünyasına davet ediyor. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.