YÜKLENİYOR

Ara

Şükran Kozalı’dan “Derin Mavi Destan”

Paylaş

İçinde Atatürk geçen her kitap tartışmasız kabulümüzdür diyorsanız eğer bu haber emin olun tam da size göre. Eğreti Gelinler ve Hafifletilmiş Bir Tutunamayan kitaplarıyla tanıdığımız Şükran Kozalı’nın kaleme aldığı bir Atatürk destanı saklı çünkü bu haberde…

Mona Kitap’tan çıkan Derin Mavi Destan, kahramanımız Afet’in kaleminden Cumhuriyet’in ilk döneminin hüzünle yan yana akan coşkusunu anlatıyor. Afet, Lapis lazuli, lacivert gibi renk varlıklardan oluşan “Mavi Renk Kolonisi” adlı gizemli bir grupla birlikte Atatürk’ün vatan sevdasına, sanat ve toplum ideallerine şahitlik ediyor. Yazar, Büyükada’da verilen bir partide tanışıp, hayran olduğu rivayet edilen Hermine’yle yaşadığı hayali aşkın izlerinden yola çıkarak, Atatürk’ün sevgi dolu yüreğine ve derin yalnızlığına dair yarattığı kurmaca dünyada okuruna çarpıcı ve hüzünlü bir öykü sunuyor.

Şükran Kozalı’nın modern edebiyatın kurgu tekniklerinden yola çıkarak yazdığı Derin Mavi Destan, Atatürk’ün evreninin kurmaca düzlemdeki ilk örneğidir. Onun dile getiremedikleri düşlenerek imge dünyasına taşınmıştır.

“Cumhuriyet huzursuz, ama yüreğinizde sancılı bir umut var. Bir kadınla dans ederken elinizde tuttuğunuz gülü ona veriyorsunuz. Dans boyu titriyorsunuz. Bu hastalık habercisi değil, bir doğuşun titreşimleri. Kitap yazmaya kararlısı­nız. Çocuk kitabı, matematikle ilgili galiba. Hayatınızın en saf, inançlı, masum yıllarını… Fincanın dışında kare şeklinde çok anlamlı bir saat var. Gündüz 13.00’ü gösteriyor. Akrebi gül dalı, yelkovanı tavuskuşunun teleğinden. Sevi­necek misiniz bilmiyorum? Eşiniz de Hermine!”

Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *