YÜKLENİYOR

Ara

Tarihi Esgher Sinagogu, Kütüphane Oluyor

Paylaş

Beyoğlu Belediyesi, Hasköy Sahili’nde uzun yıllardır kafe olarak kullanılan Esgher Sinagogu’nu restore ederek kütüphane ve gençlik merkezi olarak hizmete sunacak.

NTV’de yer alan habere göre, restorasyon çalışmasında tarihi yapının kagir beden duvarları, zemin kaplaması ve doğramaları muhafaza edilecek, duvarlar üzerindeki niteliksiz ve muhdes ekler ile kuzey ve güney cephelerine bitişik olarak konumlandırılmış muhdes mekanlar kaldırılarak yapı her türlü niteliksiz müdahale ve unsurdan arındırılacak. İç mekanda ise yapıya çelik konstrüksiyonlu ‘U’ şeklinde bir asma kat eklenecek. Asma kat döşemesi, doğu, kuzey ve güney duvarları önünde uzanacak, batı duvarı önünde ise kesilerek bir galeri boşluğu elde edilecek. Zemin katta kuzey ve güney duvarları önünde yer alan kitap rafları ise kendi içinde çelik konstrüksiyonlu olacak. Tarihi yapı restorasyon çalışmasının tamamlanmasıyla birlikte Beyoğlu Belediyesi tarafından ”Hasköy Gençlik Merkezi ve Millet Kütüphanesi” olarak vatandaşların hizmetine sunulacak.

Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız yaptığı açıklamada, Beyoğlu’nda tarihi ve kültürel özelliği olan ve mabet hizmeti görmeyen yapıların yaşatılmasına önem verdiklerini ve bu tarz mekanları özellikle gençlerin toplanacağı bir kütüphane olarak değerlendirmeyi düşündüklerini söyledi.

Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *