Please assign a menu to the primary menu location under menu

Keşfet

Tarihin Sonsuza Dek Kaydedeceği Görkemli Bir Yolculuk

Mısır, tarihin en unutulmaz geçit törenlerinden biri olan Firavunların Altın Geçit (Golden Parade) törenine dün akşam ev sahipliği yaptı. Tüm dünya, eski Mısır kraliyet mumyalarının Kahire’nin Tahrir şehir merkezindeki Mısır Müzesi’nden Al Fustat’taki Ulusal Mısır Medeniyeti Müzesi’ne (NMEC) taşınmasına tanık oldu.

İşte anıtsal geçit töremi hakkında bilmeniz gereken her şey…

Geçit töreninde 18’i kral, 4’ü kraliçe olmak üzere 17, 18, 19 ve 20. Hanedanlara kadar uzanan 22 mumya vardı.

Transfer edilen mumyalar arasında Firavun Ramses II, Firavun Ramses IX, Firavun Ramses VI, Firavun Ramses V, Firavun Seti I, Firavun Seqenenre, Firavun Thutmose III, Kraliçe Hatshepsut, Kraliçe Meritamen ve Kraliçe Ahmose Nefertari bulunmaktadır.

Yeni vitrinlerine yerleştirilmek üzere hazırlanan mumyalar laboratuvarda 15 gün süreyle restorasyona alınmıştır.

22 Mumya, orijinal mezarlarının yerleştirildiği Krallar Vadisi’ni taklit edecek şekilde dekore edilen Kraliyet Mumyaları Salonu’nda sergilenmektedir.

4 Nisan’da açılacak olan Ulusal Mısır Medeniyeti Müzesi, Mısır medeniyetinin tamamına adanan ilk müze niteliğindedir. Müze; medeniyetin şafağı başta olmak üzere Nil’i, yazı, devlet ve toplumu, maddi kültürü, inanç, düşünce ve kraliyet mumyalarının galerisini kapsayan altı tematik galeriye ayrılmıştır.

UNESCO projelerinden biri olan NMEC (Ulusal Mısır Medeniyeti Müzesi), Mısır’ın kültürel mirasının korunmasına yardımcı olmak amacıyla yapılmıştır.

Mumyaların taşınma sırasında dış koşullardan korunmalarına yardımcı olmak için kutular özel nitrojenlerle dolduruldu. Mumyalara 60 motosiklet ve 150 at eşlik etti.

NMEC’de görünen Aktör Youssra eski Mısır kıyafetleri giymiş firavun tarzı bir tekneyle giriş yaptı.

Opera sanatçısı Amira Selim, Mısır Hiyeroglif şarkısı seslendirirken, Muhammed Mounir ise Mısır’ın mirası anısına bir şarkı seslendirdi.

Kraliyet mumyalarının gelişi üzerine 21 silahlı bir törenle selam verildi.