Please assign a menu to the primary menu location under menu

Sinema - TV

The Serpent İzlemeye Değer mi?

Netflixt’te yayınlandığı ilk günden bu yana büyük ses getiren The Serpent, Fransız katil ve dolandırıcı Charles Sobhraj’ın hikayesini gözler önüne seriyor. Sobhraj, 1970’lerde Asya’da en az 12 kişinin öldürülmesinden sorumlu olduğuna inanılan ve adaletten kaçmayı alışkanlık haline getiren bir seri katil. Yaşanmış gerçek hikayelerden yola çıkarak uyarlanan dizi malum şu sıralar herkesin diline pelesenk olmuş durumda. Netflix’te yayınlanan sekiz bölümlük mini dizi The Serpent; işte Charles Sobhraj’ın akılları durduran o hikayesini odağına alıyor. Peki The Serpent gerçekten izlemeye değer mi? Hadi gelin buna hep birlikte karar verelim.

1975 – 2000 yılları arasında genç turistleri öldüren seri katil Charles Sobhraj’ın suçlarına dayanan dizinin senaryosu ise Ripper Street’ten tanıdığımız Richard Warlow tarafından kaleme alınmış. Dizi aynı zamanda BBC One ve Netflix arasında yapılmış ortak bir yapım.

Söz konusu ülkelerde resmen terör estiren Tahar Rahim’in canlandırdığı Charles Sobhraj karakteri tek kelimeyle buz gibi bir tip. Rahatsız edici soğukkanlılığını ekran başında olsanız dahi tüm hücrenizde hissedebiliyorsunuz. Tahar Rahim’in başrolü üstlendiği dizinin oyuncu kadrosunda ise Billy Howle, Jenna Coleman, Ellie Bamber, Mathilde Warnier ve sıkı durun İlker Kaleli gibi isimler yer alıyor.

Dizinin çekimleri çoğunlukla Tayland’ın başkentinde gerçekleşti. Delhi, Katmandu, Afganistan ve Paris gibi diğer lokasyonlar için de çeşitli görsel efektler ve kostümler kullanıldı.

Peki The Serpent’in konusu ne?

The Serpent, 1970’li yıllarda Güneydoğu Asya’da batılı turistlerin peşine düşen bir seri katilin hikayesini konu ediyor. Charles Sobhraj, suç ortağı ve sevgilisi Marie – Andree Leclerc ile Avrupa’dan dünyayı dolaşan hippiler arasında oldukça popüler olan Hippi Yolu’nda seyahat eden turistleri hedeflerine alarak kendilerini mücevher satıcısı olarak gösterirler. Sonrasında ise hedeflerine aldıkları Avrupalı ve Amerikalı sırt çantalı gezginleri uyuşturarak, soyduktan sonra da öldürürler. Vietnam’da doğan ancak Fransız vatandaşı olan Sobhraj, paranın yanı sıra seçtiği kurbanların pasaportlarını da kendi kullanımı için çalar.

Dizinin ilk bölümü 1975’te Bangkok’da Sobhraj ile tanışan 21 yaşındaki Amerikalı sırt çantalı gezgin Teresa Knowlton’un öldürülmesini anlatıyor. Knowlton, Ekim 1975’de Tayland Körfezi’nde ölü bulunmuştu. The Independent’a göre Amerikalı turistin cesedinin bulunmasından günler sonra Knowlton’un seyahat çekleri bozduruldu. Knowlton’un boğulduğunu varsayan yetkililer hiçbir zaman Sobhraj veya Leclerc’i bu olayla ilişkilendirmedi.

Los Angeles Times’ın haberine göre araştırmacıların büyük bir kısmı Sobhraj’ın şimdiye kadar 12 ile 20 kişiyi öldürdüğünü tahmin ediyor. CNN raporlarına göre ise Sobhraj’ın ilk cinayetini 1972 yılında Pakistan’dayken bir taksi şoförünü öldürerek işlediğini iddia ediyor. Cinayetten asla suçlanmamasına rağmen Sobhraj çeşitli ülkelerde en az beş kez çeşitli suçlardan dolayı cezaevine girdi ve hapisten dört kez kaçmayı başardı.

The Serpent Dizisine Hayat Veren Karakterler Kimlerdir?

Charles Sobhraj (Tahar Rahim): Charles Sobhraj, Amerikalı ve Avrupalı turistlerin ölümünden sorumlu uluslararası bir seri katildir. Hindistan, Tayland ve Nepal’de çözülememiş cinayetlerin baş şüphelisidir.

Herman Knippenberg (Billy Howle): Charles Sobhraj’ı araştırmakla görevlidir. Narkotik İrtibat Kuruluşu’nun Hollanda asıllı bir üyesidir.

Marie Andrée Leclerc (Jenna Coleman): Seri katil Charles’ın sıklıkla Monique adıyla anılan suç ortağı olan kız arkadaşıdır.

Angela Knippenberg (Ellie Bamber): Ellie Bamber’ın hayat verdiği karakter Angela Knippenberg, Herman’ın eşi rolündedir. Birçok yabancı dil bilmekte ve kocasının soruşturmalarına yardım etmektedir.

Ajay Chowdhury (Amesh Edireweera): Charles Sobhraj’ın en yakın ve en güvendiği adamlarından biridir. Ülkeye turist olarak gelen insanları cezbederek onları ölümün tuzağına doğru çekmektedir.

Dominique Renelleau (Fabien Frankel): Dominique Renelleau, Sobhraj’ın çalışanlarından biridir. Fransız olmasının yanı sıra genç ve yakışıklı olması ile kadınların gönlünü çabuk kazanmaktadır.

Nadine Gires (Mathilde Warnier): Nadine, kocasıyla birlikte Bangkok’ta yaşayan Fransız bir gurbetçidir. İlk başta komşuları Charles ve Marie ile arkadaş olsa da sonrasında onları alt etmek için Herman ve Angela ile güçlerini birleştirir.