YÜKLENİYOR

Ara

Paylaş

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, Alexandre Dumas (père)’nın ölümsüz eserinden bale sahnesine aktarılan Üç Silahşor’u yeniden izleyicisi ile buluşturuyor. Eser Giuseppe Verdi’nin müzikleri ile hareket buluyor.

Eserin senaryo ve koreografisi, 4. Donizetti Klasik Müzik Ödülleri’nde Yılın Bale – Dans Koreografı ve Yılın Bale – Dans Yapımı ödülünü, V. Murat Balesine yaptıkları koreografileri ile almış Armağan Davran ve Volkan Ersoy’a ait. Eserin müzik düzenlemesi ise Bujor Hoinic tarafından gerçekleştirilmiş.

Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından 2010 yılında Türkiye prömiyerini yapan eser, İstanbullu sanatseverler ile geçtiğimiz sanat sezonunda ilk kez buluştu. Bu sezon; 27 Şubat, 3,5 Mart tarihlerinde saat: 20.00’ de, 7 Mart tarihinde saat: 16.00’ da Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi’nde yeniden izleyicilerin karşısında olacak. Ayrıca 29 Şubat saat: 16.00da gerçekleşecek özel temsil, sosyal sorumluluk projesi kapsamında görme engelli sanatseverlere sesli betimleme ile aktarılacak.

Tarihsel romanları ve oyunlarıyla haklı bir ün kazanan Alexandre Dumas (père) ’nın yükselişinde en önemli role sahip olan “Üç Silahşor” adlı eserin konusu 16. yüzyıl Fransa’sında geçiyor. Kardinal Richelieu ve XIII. Louis saray entrikalarının, Athos, Porthos, Aramis, d’Artagnan isimli dört gözü pek şövalyenin maceralarının hayranlık verici bir akıcılıkla anlatıldığı romans tarzındaki “Üç Silahşor”, yazıldığı dönemden bugüne değin değerinden hiçbir şey yitirmedi.

Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *