YÜKLENİYOR

Ara

Vegan K-Beauty ürünleri ile güvenli ve etkili cilt bakımı!

Paylaş

Son yıllarda beslenmede doğal ve organik ürünler ile başlayan wellness, yani sağlıklı yaşam akımı, kendisini kısa sürede kozmetik ve cilt bakımı dünyasında da gösterdi. Bu dünyanın yıldızı ise K-Beauty ürünleri…

Organik, vegan ve cilde zarar veren kimyasallardan arındırılmış, içerikleri EWG tarafından güvenli içerik olarak tanımlanmış, gücünü bitkilerden alan son derece doğal formüller içeriyor. Bu temiz cilt bakımı ürünlerinin bir diğer öne çıkan özelliği ise pek çok farklı cilt sorunu ve ihtiyacına özel olarak geliştirilmiş olmaları. Bu da demek oluyor ki, cilt lekeleri, sivilce, siyah nokta, ince çizgiler ve kırışıklıklar, kuruluk ve yağ/nem dengesizliği başta olmak üzere pek çok senaryo için güvenle tercih edilebilecek bir dolu ürün çeşidi var. 

Temiz içerikli cilt bakımı ürünü alırken nelere dikkat etmeli?

  • Eğer bir ürünün üzerinde saf, doğal, ekolojik, organik gibi ifadeler varsa bunlar o ürünün güvenilir olduğunu göstermiyor. Üzerinde Organic Cosmetic, Ecocert Natural Cosmetic ya da Ecocert Organic Cosmetic sertifikaları olan ürünlere bakabilirsiniz.
  • Ürün içeriklerine bakarak sert kimyasallar içermeyen ürünlerden alabilirsiniz. Bunu yaparken kullanabileceğiniz platform ise EWG tarafından kurulan Skin Deep adlı kozmetik veritabanı. Environmental Working Group, tarım ve kozmetik alanında çok daha sağlıklı ve temiz bir dünya adına hukuksal çalışmalar yürüten bir sivil toplum kuruluşu. Cilt için sağlıklı ve zararlı içerikleri ayırarak kriterler belirleyen kuruluş, içerikleri yeşil (en güvenli), sarı (orta güvenli) ve kırmızı (zararlı) gibi kategorilere ayırıyor. Formülündeki içeriklerin tümü yeşil kategorisinde olan ürünlerden satın alarak cildin için en güvenilir ürünlere ulaşabilirsiniz.
  • Sadece doğal malzemelerle, kimyasalsız ve katkısız bir ürün yaratmak oldukça zor ve masraflı bir süreç. Bu nedenle ucuz fiyatlarla öne çıkan doğal iddialı ürünlere şüpheyle bakmakta fayda var.
  • Cilt bakım ürünlerinde hayvansal içerikten sakınmak isteyenler, alacakları ürünlerde vegan ve cruelty free logolarının varlığına dikkat etmeli. Vegan kozmetik ürünleri hayvansal ya da hayvanlardan dolaylı olarak elde edilen (süt, yumurta, bal vb) hiçbir içeriği formülünde bulundurmuyor. PETA tarafından verilen “Beauty Without Bunnies” logosu ya da Leaping Bunny Programı logosu gibi logolar ise üretim sürecinde hiçbir zaman hayvanlar üzerinde test yapılmadığını ifade ediyor. 
Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *