Please assign a menu to the primary menu location under menu

Sinema

Will Smith Tokat Yüzünden 10 Yıl Oscar’dan Men Edildi

ABD’li aktör Will Smith, Oscar Ödül Töreni’nde komedyen Chris Rock’a tokat atmasından dolayı 10 yıl boyunca Oscar galalarından ve diğer Akademi etkinliklerinden men edildi.

Akademiden yapılan açıklamada; 94. Oscar Ödül Töreni’nde Will Smith’in sahnede sergilediği davranışın kesinlikle kabul edilemeyeceği belirtildi.

Smith yaptıkları için özür diledi ve Akademi’den istifa etti.

Oyuncu, saç dökülmesi durumundaki alopesi nedeniyle karısının tıraşlı kafası hakkında şaka yaptığı için Rock’a vurmuş, bir saatten kısa bir süre sonra ise tenis yıldızları Venus ve Serena Williams’ın babasını oynadığı “Kral Richard”daki rolüyle en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görülmüştü.

Ödül törenini düzenleyen Sinema Sanatları ve Bilimi Akademisi, disiplin cezalarını görüşmek üzere Cuma günü sanal olarak bir araya geldi.

Açıklamada, Smith’in yasaklanmasının sanatçıları ve konukları korumayı ve “Akademi’ye olan güveni yeniden sağlamayı” amaçladığını söyledi. Ayrıca Rock’a “olağanüstü koşullar altında soğukkanlılığını koruduğu” için de teşekkür etti.

Smith istifa açıklamasında “Akademi’nin güvenine ihanet ettiğini” ve eylemleri nedeniyle “kalbinin kırıldığını” söyledi. “Davranışım için her türlü sonucu tamamen kabul edeceğini” de sözlerine ekledi.

İstifası, gelecekteki Oscar seçmenlerine oy kullanamayacağı anlamına geliyor.

Akademi’nin olayla ilgili olarak 18 Nisan’da yapılması planlanan disiplin incelemesi, Smith’in istifasının ardından hızlandırıldı.

Akademiden istifa eden çok az kişi var. Dört üye – yapımcı Harvey Weinstein, aktör Bill Cosby, yönetmen Roman Polanski ve görüntü yönetmeni Adam Kimmel – cinsel suistimal iddialarıyla ön plana çıkarken, aktör Carmine Caridi 2004 yılında kendisine verilen korsan gösterim videolarından ihraç edildi.

Ancak film akademisi tarafından belirlenen davranış standartları, Smith için onu gelecekteki Oscar törenlerinden dışlamak, ödüller için uygunluğunu iptal etmek veya yeni kazandığı Oscar’ını geri almak gibi çeşitli disiplin seçenekleri içeriyordu.

Şimdiye kadar sadece bir Oscar geri alındı; “Genç Amerikalılar” adlı bir uzun metrajlı film 1969’da en iyi belgesel onurunu kazandı, ancak o yıl ödül için uygun bulunmadı.

Geçen ayın sonlarında, akademinin yönetim kurulu üyesi olan aktör Whoopi Goldberg, Smith’in “büyük sonuçlarla” karşılaşacağını öngördü, ancak “O Oscar’ı ondan almayacağız” dedi.