YÜKLENİYOR

Ara

Wish More Hotel İstanbul 2020 yılını Fransızların Seçkin Lezzetiyle Karşılıyor

Paylaş

Mevsim lezzetlerini farklı tatlar arayanlar için özel tariflerle yeniden yorumlayan Wish More Hotel İstanbul, Ocak ayı menüsünde yine iddialı bir lezzete yer veriyor. Wish More Hotel İstanbul’un maharetli şeflerinin elinden çıkan İzmir Tulum Peynirli Ratatouille ile Zencefil Soslu Levrek Balığı, balık keyfini tam bir şölene dönüştürüyor.

Zencefil Soslu Levrek Balığı’na; İzmir tulum peyniri, kabak, patlıcan, renkli biberler, havuç, taze kişniş, biberiye ve fesleğenle hazırlanan Fransız mutfağının sevilen lezzeti Ratatouille eşlik ediyor.

Bu eşsiz lezzet hazırlanırken lime kabuğu, limon çubuğu ve zeytinyağı ile marine edilmiş olan 200 gram levrek, bir gün önceden hazırlanarak buzdolabında bekletiliyor. Böylece levreğin ilave edilen tüm lezzetlerin aromasını iyice içine çekerek daha da lezzetli hale gelmesi sağlanıyor. Levrekle birlikte, hepsi tavada sote edilip bir kalıba alınan sebzeler de üzerine İzmir tulum peyniri konularak fırınlanıyor. Bu özel lezzet, krema, zencefil ve kakule ile harmanlanan sos eşliğinde servise hazır hale getiriliyor.

Wish More Hotel İstanbul’un zengin menüsünün bu ayki yıldızı İzmir Tulum Peynirli Ratatouille ile Zencefil Soslu Levrek Balığı, damaklarda unutulmaz bir yer etmek üzere lezzet tutkunlarını bekliyor.

Etiketler

Yorum Yaz

Your email address will not be published. Required fields are marked *