Please assign a menu to the primary menu location under menu

Söyleşiler

YAĞMUR ÖZBASMACI MERMER: “HERKESİN BİR KARANLIK TARAFI VARDIR!”

Geçtiğimiz günlerde izleyicisine erken veda etmek durumunda kalan Elbet Bir Gün dizisindeki Sevilay Egemen karakterini şu ana kadar denk gelip de izlemeyen yoktur herhalde. Dizide Sevilay Egemen karakteri ile kısa bir süre de olsa evlerimize konuk olan başarılı oyuncu, yetenekli bir oyuncu olmasının dışında öyle sevecen ve içten ki onu izlerken inanın zamanın nasıl geçtiğini dahi anlamıyorsunuz? O yüzden kendisiyle bu söyleşiyi yaparken biz inanılmaz keyif aldık. “Elbet Bir Gün” dizisinde Sevilay Egemen karakteriyle karşımıza çıkan Yağmur Özbasmacı Mermer ile ikicaybiriacik.com için sözleşip keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Siz de bu söyleşide bize eşlik etmeye ne dersiniz?

SÖYLEŞİ: Ebru ALTIN ÇAPÇI

Tutsak, Bir Umut Yeter, Benim Adım Melek derken Yağmur Özbasmacı Mermer’i Elbet Bir Gün’de canlandırdığı Sevilay Egemen karakteri ile izledik. Okuyucularımız için kısaca kendinizden bahseder misiniz? Yağmur Özbasmacı Mermer oyuncu olmanın dışında kimdir?

92 Ankara doğumluyum. Tüm hayatım Ankara’da geçti diyebilirim. Üniversiteyi de Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’nde okudum. İlk işlerimi de orada çektim, orada evlendim. Çok hareketli bir yaşantım yok. Düzenli olarak spor yapmaya çalışıyorum. Kitap okurum, bir şeyler izlerim, bol bol yemek yaparım, yerim de 😊 Kemik bir arkadaş grubum var. Evimiz neredeyse hiç boş kalmaz. Dışarıdan çok evde vakit geçirmeyi tercih ediyorum son zamanlarda.

“OKULUN KATTIKLARINI YADSIYAMAM!”

Oyunculuk size ne ifade ediyor? Kariyerinizin ilk 5 yılını gözden geçirirsek yola çıktığınız noktayla şu ana kadar vardığınız nokta arasındaki mesafeyi nasıl yorumlarsınız?

Çok derin anlamlar yüklemiyorum. Bir meslek seçimi aslında. Çocukluk hayalimdi, vazgeçmedim, emek verdim, çok çalıştım gerçekleşti. Şanslı olduğumu söyleyebilirim. İlk işimde henüz okula girmemiştim, okurken de hep çalıştım. Bazen denk geliyorum eski sahnelerime diyorum ki bu ben miyim 😊 O yıllara baktığımda okulun kattıklarını kesinlikle yadsıyamam ama en çok tanışıp, çalıştığı insanlardan ve çalıştığı ortamda öğreniyor insan.

Elbet Bir Gün dizisinin senaryosunu okuduğunuzda ilk olarak neler hissettiniz? Dizi sizi hangi yönleriyle etkiledi?

Elbet Bir Gün, her karakterin elbet bir gün’ü olan bir hikayeydi. Sağlam bir çatı oluşturmak için neredeyse tüm bileşenler vardı. Her karakterin kendi  yolu varken bir de birbirleriyle organik bağları olması onları daha anlamlı ve güçlü kılıyordu bence. Yakınlık derecesi ne olursa olsun, herkesin bir diğerinin bilmediği karanlık bir tarafı vardır. Bu gerçeği metinde görmek beni çok heyecanlandırmıştı.

“KARAKTERİN İÇİNDE ZORLANMAK BENİ HEP MUTLU EDER”

Yönetmenliğini Gül Oğuz’un yaptığı Elbet Bir Gün dizisinde canlandırdığınız Sevilay Egemen karakteri ile en son evlerimize konuk oldunuz. Canlandırdığınız Sevilay Egemen karakteri için nasıl bir hazırlık süreci geçirdiniz? Karakterleri analiz ederken öncelikle hangi yönlerini dikkate alırsınız? Sevilay’ın en sevdiği adam için yapmadığı şey yok. İnsan sizce aşk için ne kadar ileriye gidebilir? Bu anlamda aşkı nasıl tarif edersiniz?

Sevilay son yıllarda beni en heyecanlandıran ve zorlayan karakterdi diyebilirim. Karakterin içinde zorlanmak beni hep mutlu eder çünkü cepten yemediğin bir yaratım sürecidir aslında. O kadar tahmin edilemezdi ki, hep neyi neden yaptığını anlamaya çalışmakla geçirdim zamanı. Sevilay’ı Sevilay yapan, temeldeki yalnızlığıydı aslında. Hazırlık sürecinde dedim ki umarım elime yüzüme bulaştırmam 😊 Burada da Gül Oğuz devreye giriyor zaten. Her şeye o kadar hakim ve o kadar iyi bir yol gösterici ki… Karakteri beraber kurup yürüttük diyebilirim.

Özellikle oynamak istediğiniz bir rol var mı?

Kamera önü için hep bir öncekinden olabildiğince farklı bir rol olmasını isterim. Ama sahne için başından beri bir hayalim var o da Medea. Okurken en heyecanlandığım, kadın olmanın, anne olmanın, baskılanmanın doğuracağı sonuçları adım adım gördüğümüz bir karakter. Anlamak, öğrenmek ve savunmak paha biçilemez olurdu.

Yorucu bir günün ardından setten eve döndüğünüzde vazgeçilmez stres atma yöntemleriniz nedir?

Setten ne kadar geç gelsem ve ne kadar yorgun olsam da hemen uyuyamam. Sevdiğim bir şeyler atıştırırım. Halim varsa bir şeyler izlerim. En son Kulüp’ü tek solukta izledim. Şu sıralar daha çok film izlemeye çalışıyorum. Gün içinde yaşadıklarımı Onur’la paylaşırım, biraz sohbet hep iyi gelir.

Son olarak okuyucularımız için ne söylemek istersiniz?

Hepimiz zor zamanlardan geçiyoruz. Herkese sabır ve sağlık diliyorum. Güzel günler de göreceğiz 😊