Please assign a menu to the primary menu location under menu

Festivaller

Yaratıcı Çocuk Festivali için Geri Sayım Başladı

Çocukların sabırsızlıkla beklediği ülkemizin en büyük çocuk ve aile organizasyonu olan “Yaratıcı Çocuk Festivali” 4-5 Haziran tarihlerinde Maçka Küçükçiftlik Park’ta düzenlenecek.

Pandemi nedeniyle zorunlu olarak verilen iki yıl aranın ardından bu yıl 3’üncü kez gerçekleştirilecek, çocuklara ve ailelere kültür sanat deneyimi yaşatan festivalde 100’ün üzerinde birbirinden eğlenceli ve öğretici etkinlik gerçekleştirilecek. Bu etkinlikler ile çocuklar beceri ve yaratıcılıklarını keşfederken, aileleri de hafızalarından çıkmayacak eğlenceli anlar yaşayacaklar.

Yaratıcı Çocuk Festivali’ne gelmek isteyenler biletlere Biletix, Mobilet, Passo üzerinden ulaşarak, satın alabilecekler.

Bu yılın teması ‘Süper Kahramanlar’

Bu yıl ‘Yaratıcı Çocuk Festivali’nin teması ‘Süper Kahramanlar’. Ancak bu kahramanlar süper güçleriyle uçan bildik kahramanlar olmayacak. Bu kahramanlar, ülkesini ve dünyayı bilim, sanat, spor yoluyla değiştirebilmiş insanlardan oluşacak. Bunlar arasında; Einstein, Osman Hamdi Bey, Charlie Chaplin, Galileo gibi 10 önemli ismin özel çizimlerinin basılı olduğu binlerce pelerin, festival katılan çocuklara dağıtılacak. Böylelikle, ‘Yaratıcı Çocuk Festivali’nde çocukların bilim ve sanatla fark yaratılabileceğinin önemini kavramaları hedefleniyor. 

Festival “Eğlence, eğitim ve atölyeler” olmak üzere 3 temel etkinlikler bütününden oluşuyor. Bu etkinlikle, çocukların yanı sıra anne ve babalara da hitap ediyor. Atölyelerde, sanat, enerji farkındalığı, trafik farkındalığı, ekoloji, tasarım, bilim ve ileri dönüşüm gibi bir çok konuda çocuklar eğlenerek öğrenmenin keyfini yaşayacaklar.

Ayrıca, ebeveynler için oluşturulan söyleşi sahnesinde; Sunay Akın, Dr. Özgür Bolat, Şermin Yaşar, Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk, Dilara Koçak, Prof. Dr. Selçuk Şirin, Prof. Dr. Bedirhan Üstün ve Ceyda Düvenci gibi konularında önde gelen uzmanlar önemli bilgiler aktaracaklar.

Ayrıca, çocuklara eğlendirirken öğretmek, keşif yolculuğuna çıkartmak, kültür ve sanatı özümsetmek ve ebeveynlere de katkı sunmayı hedefliyor. 

Yaratıcı Çocuk Festival’in temel amacının çocuklarla onları büyütenleri ayrıştırmadan, Festivalin eğlence bölümünde ise Gösteri Sahnesinde; 30’un üzerinde konser, neşeli kortej, mim sanatçıları, jonglörler, balon katlama sanatçıları, yüz boyama köşeleri, sihirbazlar ve önemli markaların stand etkinlikleriyle de benzersiz bir deneyim yaşanacak.